Soczewki jednodniowe a miesięczne – 5 różnic

Soczewki kontaktowe to zdecydowane ułatwienie dla osób z wadą wzroku. Obecny coraz większy wybór zarówno rodzajów, jak i marek soczewek pomaga na co dzień i od święta jeszcze bardziej. Czym różnią się soczewki jednodniowe i miesięczne oraz kiedy mogą nam się najbardziej przydać?

Sposób noszenia

Najważniejszą różnicą między soczewkami jednodniowymi i miesięcznymi jest długość noszenia jednej pary na oczach. Jak sama nazwa mówi – jednodniowe szkła kontaktowe możemy komfortowo i bezpiecznie nosić przez okres jednego dnia, po czym przed pójściem spać musimy zdjąć je z oczu i wyrzucić, kolejnego dnia na oczach możemy wtedy cieszyć się świeżą parą soczewek. W przypadku miesięcznych szkieł kontaktowych, o ile nie są one całodobowe, codziennie przed pójściem spać należy zdjąć je z oczu, porządnie wyczyścić i włożyć zanurzone w płynie pielęgnacyjnym w specjalnym pojemniczku.

Pielęgnacja

Sposób pielęgnacji to kolejna ważna różnica. Soczewki jednodniowe nie wymagają żadnego czyszczenia i przechowywania w płynie pielęgnacyjnym, dlatego nie musisz go w ogóle posiadać, pieniądze, które w przypadku soczewek miesięcznych wydalibyśmy na płyn – zostają tym samym w naszym portfelu. Oszczędzamy też czas, który poświęcilibyśmy na pielęgnację. Soczewki wielokrotnego użytku, czyli miesięczne, wymagają codziennej pielęgnacji (czyszczenia, nawilżania) oraz specjalnego przechowywania przez noc. Na powierzchni soczewek gromadzą się bowiem osady białkowe oraz zanieczyszczenia, które musimy usuwać, aby zachować komfort i ostre widzenie.

Opakowania

Soczewki jednodniowe najczęściej kupimy w opakowaniach większych, gdyż pakowane są po 10, 30, 90 lub 180 sztuk. W przypadku miesięcznych soczewek możemy najczęściej kupić je w opakowaniach 3 lub 6-sztukowych. W przypadku popularnych soczewek ACUVUE®, możemy również spotkać opakowania 12 i 24-sztukowe.

Okoliczności

Soczewki jednodniowe z uwagi na brak wymaganej pielęgnacji rekomendowane są szczególnie dla sportowców oraz podróżników czy po prostu podczas wakacji lub wyjazdów. Są wygodniejsze niż ich kuzynki – soczewki miesięczne.

Cena

Wygoda soczewek jednodniowych ma swoje odzwierciedlenie w cenie, soczewki miesięczne to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne, dlatego dobrym rozwiązaniem jest korzystanie na co dzień z soczewek miesięcznych a okazyjnie również jednodniowych – to doskonałe uzupełnienie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *